Scoala In Timpul Comunismului

Imagini Pentru Revista Tele Radio In Timpul Comunismului Radio Imagine

Manipulare Comunistă Ceausescu Intră Intr O Alimentară Să Arate Cetăţenilor Că Este Marfă Destulă Stiri De Actualitate Bucharest Romania Bucharest Romania

Pin By Eduard Baicu On Program Radio Tv In Timpul Comunismului Radio History Tv

Uniforma De Pionier Vintage Romania Romanian People Romania

Alfabetar Childhood Memories Vintage School My Childhood

Pin On Romania

In scoala si in afara scolii elevii au urmatoarele indatoriri.

Scoala in timpul comunismului. Pentru elevii din vremea regimului comunist şcoala însemna nu numai ore de curs ci şi atelier muncă la strung muncă patriotică apartenenţa la organizaţii precum pionierii sau uniunea tineretului comunist. Uniformele erau obligatorii manualele erau unice iar carnetul de note cuprindea nu mai puţin de 15 îndatoriri. în cadrul proiectului digi24 100 de ani de educație în românia vorbim azi despre șoimii patriei şi pionieri. Scoala este o etapa de viată in care individul trebuie educat din toate punctele de vedere şi ca viitor adult al societăţii si nu este un loc de dezmăţ si violenţa.

Un astfel de regulament a fost publicat de colegii de la historia ro. Egiptul și siria au atacat prin surprindere israelul. Cursurile astea de lucru manual făceau parte din programa obligatorie de învățământ. 1973 războiul de yom kippur.

Elevi în uniforme săli de clasă cu poza tovarăşului deasupra catedrei manuale unice abecedare cu texte patriotice sesiuni de muncă pe câmp îndatoriri şi obligaţii pentru copii încă de la intrarea în grădiniţă. In timpul comunismului regulile de purtare erau cu mult mai stricte iar elevii trebuiau sa respecte intrutotul un cod de comportament atat in scoala cat si in afara ei. Cu toate acestea școala comunistă nu era atât de bună în ciuda a ceea ce spun nostalgii. Momentul în care am trecut de la învățământul burghezo moșieresc la cel sovietizat în care se naște omul nou idealul regimului comunist.

Trebuiesc legi clare cine se opune şi nu i convine să inveţe la o şcoală particulară nu pe banii societaţii. Așa arăta sistemul de învățământ românesc în perioada comunistă.

Pin By Balutescu Marius Petrisor On Inainte De 1989 Nostalgia Romania How To Make

Romania 1984 1986 Vazuta Din Ambasada Sua Romania Bucharest Dinning

Pin By Budacan Mihaela On Marturisitori Ai Temnițelor Comuniste Historical Historical Figures Movies

Pin By Elisa Danciulescu On Citate Citate Creștine Citate Motivaționale Citate Frumoase