Seva De Vita De Vie

De Ce Este Benefic Plansul Viţei De Vie Pentru Ochii Nostri Paradis Verde

Lucrari Vita De Vie Plants Grape Vines Grapes

Cresteti Vita De Vie Cataratoare Delicioasa Fructe Si Legume Plantare Taiere Plantare Si Intretinere Gradina Bakker Olanda Wines Grapes Fruit

Seva Lacrimile Viței De Vie Valoros Leac Natural Străvechi Leacuri Sfaturi Despre Sanatate Youtube Nature Remedies

Angel S Food Frunze De Vita De Vie In Saramura Romanian Food Coconut Fruit

Seva viței de vie a fost folosită de vindecătorii tradiționali europeni pentru tratarea bolilor de piele și de ochi.

Seva de vita de vie. Seva viţei de vie conţine în primul rând substanţe naturale cu proprietăţi antioxidante puternice. Unii oameni spun ca picaturile ce se scurg de la capetele ramurilor de vie taiate sunt lacrimile vitei de vie plansul acestei plante. Viniferinul acţionează împotriva oxidarii celulare. încă din cele mai vechi timpuri de mii de ani aceste picături sunt folosite pentru a proteja sănătatea ochilor.

Seva de viță de vie este bogată în proteine calciu potasiu magneziu fosfor fier cupru mangan și molibden. Seva viţei de vie este un leac tradiţional cunoscut şi aplicat de mii de ani. Alte utilizări includ folosirea frunzelor pentru oprirea sângerării dureri și inflamații ale hemoroizilor. Cunoscuta popular si ca plansul vitei sau apa de vie seva de vita de vie picura din abundenta din mladitele proaspete o data cu taierile de primavara ale viei.

Enjoy the videos and music you love upload original content and share it all with friends family and the world on youtube. Seva vitei de vie foto. Seva viţei de vie este folosită din timpuri străvechi pentru tratarea bolilor de piele pete pigmentare eczeme psoriazis cancer de piele şi de ochi cataractă conjunctivite acute şi cronice se poate administra intern câte o lingură de 3 4 ori pe zi având acţiune antitumorală regenerantă revigorantă detoxifiantă. Seva vitei de vie apa vindecatoare pentru ochi.

Cea mai importantă dintre acestea este viniferinul o substanţă naturală antioxidantă care este de 62 de ori mai puternică decât vitamina c. în medicina tradiţională românească seva viţei de vie este numită şi apă vie. Seva viţei de vie conţine substanţe antioxidante şi antiinflamatoare puternice care te pot ajuta să scapi de ulcioare în zona pleoapelor să ţi fortifici imunitatea să lupţi cu pietrele la rinichi să stimulezi funcţia fierii să combaţi acneea. Colectarea sevei trebuie să se facă în recipiente curate de mici dimensiuni cu gât strâmt pe cât posibil atașate de coardele de viță într o poziție care să le ferească de praf.

Dupa taierea si eliminarea ramurelelor urmeaza etapa de plans timp in care arbustul isi vindeca capetele ramurilor amputate cu ajutorul unei rasini similare unui lichid ce se scurge picatura cu picatura sub forma unor mici lacrimi.

Adaugă Pin Pe Idei Grădină

Istoria Puţin Cunoscută A Soiului De Struguri Căpsunică Organic Grapes Home And Garden

Pomi Fructiferi Arbusti Fructiferi Butasi Vita De Vie Plante Ornamentale Stoloni De Capsuni Pepiniera Buzoianca Plants

Butasi Vita De Vie Soi Tamaioasa Romaneasca Grapes Fruit