Sistemul De Invatamant Spaniol

Sistemul Spaniol De Invatamant

Http Www Fundatiamarconi Ro Wp Content Uploads 2018 01 Prezentare Diseminare 24 10 17 Prof Elena Geana Pdf

Studiu Comparativ Regatul Spaniei Liviu Sevastian Bocii Iunie 2013

Liceu In Spania Liceul Public In Spania Invatamantul Spaniol Mara Study

O Mamă Din Moldova Despre Sistemul De Invățămant Spaniol Sunt Multe Lucruri Care Nu Mi Plac

1sistemul De Educatie Din Spania

După completarea învăţământului secundar elevii obţin o diplomă care le permite accesul la şcolile profesionale sau la liceu.

Sistemul de invatamant spaniol. Sectorul colegiilor cuprinde peste 150 de institutii de invatamant superior care ofera programe orientate profesional. Scoala incepe de obicei la 8 30 si se termina la 14 30. Sistemul spaniol de invatamant preuniversitar este obligatoriu pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 6 si 16 ani si cuprinde. Sa stiti ca gresiti.

Unii spun ca e mai bun decat sistemul din romania. O prietena a fost acolo si a ramas intr un fel socata de modul lor de invatamant. Sistemul spaniol de educaţie cuprinde urmatoarele etape. Sistemul medical de stat este unul bine pus la punct și beneficiezi de multe facilități.

O mămică din spania ne vorbește despre sistemul educațional spaniol. Din punctul de vedere al duratei exista cursuri de scurta durata pana la trei ani cursuri de durata medie de la trei la patru ani si studii de lunga durata mai mult de patru ani. învăţământul secundar de la 12 la 16 ani este obligatoriu. Acolo copiii de clasa a 5 a invata aproape aceleasi lucruri ca la noi putin simplificate.

Dupa amiaza nu sunt ore dar anumite scoli ofera workshopuri optionale. Până la trei ani copilul poate primi o alocație din partea statului spaniol de 100 de euro pe lună. Ce trebuie să știi despre sistemul de învățământ din spania. învăţământul primar de la 6 la 12 ani este obligatoriu.

învăţământul preşcolar de la 1 la 6 ani este voluntar. Invatamantul primar clasele 1 6. Invatamantul primar clasele 1 6. Au niste covorase pe care se joaca cum ne jucam noi la gradinita.

Exista diferente intre universitati universitati tehnice si alte institutii de invatamant superior. Sistemul educational public spaniol se divide in 3 cicluri distincte.

Evaluarea Elevilor Episodul 15 Evaluarea In Spania

Educația In Anglia Wikipedia

Sistemul Educativ Spaniol By Ioana C

Invatamantul In Spania