Sulfat De Cupru Utilizare

Sulfat De Cupru In 2020 Food Ice Cream Organic

Zeama Bordeleza Preparare Utilizare Reteta

Iodul Ca Ingrășămant Pentru Plantele Care Cresc Pe Sol Deschis Iodul Este Utilizat In Cadrul Ingrijirii Plantelor Atat In Calitate De Remediu Anti Calm Artwork

Stropiri De Iarnă La Pomii Fructiferi Livada De Pomi Fructiferi Are Nevoie De Ingrijiri Speciale Pentru A Trece Cu Bine Peste Fruit Trees Grape Vines Outdoor

What S New Organic And Natural Skin Care Dr Hauschka Skin Care Skin Care Skin Calm Redness

Pin On 1 Tratez Naturist

Prin urmare suflatul de cupru are aplicabilitate atat in industrie cat si in agricultura.

Sulfat de cupru utilizare. Se aplica in perioada de repaus vegetativ in concentratie de 2 3 200 300g 10l apa la pomii fructiferi. 0 75 1 sulfat de cupru si 0 5 0 75 var nestins sau 1 1 5 var stins pasta. La 100 l apă trebuie să adăugăm 3kg piatră vânătă. Dezinfectant fertilizant fungicid bactericid.

Pentru a prepara de exemplu 10 litri de zeama bordeleza cu o concentratie de 0 75 aveti nevoie de urmatoarea reteta. Sulfatul de cupru este se utilizeaza ca. Pulbere de sulfat de cupru. Se amesteca usor untul topit cu pulbere de sulfat de cupru.

Trebuie sa amestecati totul cu atentie astfel incat sa nu ramana boabe de sulfat in compozitie. Zeama bordeleza este un fungicid de contact fungi ciuperci combate bolile cauzate de unele ciuperci folosit pe scara larga in trecut in prezent este un fungicid important alaturi de fungicide moderne care contin cupru triumf champ 77 wg cuproxat flowable etc. Se iau 75 de grame de sulfat de cupru piatra vanata care se piseaza bine si se dizolva in 5 litri de apa calduta intr o galeata musai din plastic. Sulfatul de cupru se foloseste in agronomie pentru protectia plantelor impotriva daunatorilor.

Sulfatul de cupru denumit si piatra vanata este un excelent produs folosit in pomicultura in tarile in care este omologat ca substanta activa pentru realizarea de zeama bordeleza renumita pentru proprietatile excelente pe care le are contra manei. Combaterea manei se face prin stropiri repetate saptamanal cu o solutie zeama bordeleza la o concentratie de. Dupa realizarea celor doua amestecuri zeama bordeleza se va obtine prin turnarea solutiei ce contine sulfatul de cupru in cea care contine varul. Sulfatul de cupru sau piatra vanata se foloseste la stropirea legumelor pomilor fructiferi vitei de vie impotriva manei.

La 20 l apă se adaugă 600g de piatră vânătă. Reactivul cuso 4 5h 2 o de puritate analitică p a nu conține fe 2. Sulfatul de cupru se mai foloseste ca aditiv alimentar ca germicid ca pigment in industria petrolului ca mordant pentru piele si textile la gravura la fabricarea otelurilor etc. Sulfatul de cupru cuso 4 denumit populat si piatra vanata este o sare cristalina de culoare albastra folosita de foarte mult timp in prepararea zemei bordeleze sulfatul de cupru neutralizat cu hidroxidul de calciu.

Cel mai des sulfatul de cupru este utilizat in pomicultura si in viticultura. Acesta avand un rol important in cresterea si protectia plantelor. Apa recomand să fie puţin călduţă astfel încât sulfatul de cupru să se dizolve foarte uşor. Proportiile trebuie dozate in asa fel incat unguentul antifungic sa prinda o culoare albastru palid.

Utilizarile sulfatului de cupru. Nu va bazati doar pe zeama bordeleza in combaterea diverselor boli manari mana rosii mana cartof.

Byphasse Serum Skin Care Photo And Video Beauty Skin

Cea Mai Simplă și Ecologică Schemă De Tratamente Chimice Pentru Toți Pomii Din Livadă Paradis Verde In 2020 Fruit Apple Growing

Viespea Neagră A Prunului Momentul Exact Pentru Singurul Tratament Care Poate Preveni Atacul Paradis Verde Nature Care Mare

Yves Rocher Sebo Pure Vegetal Le Masque Desincrustant Au Charbon Et Le Gel Nettoyant Desincrustant Et Anti Points Noires