Textul Apartine Genului Epic

Adaugă Pin Pe Genul Liric

Limba Romana Clasa A Vii A Literatura Genul Liric Textul X Scris De Y Apartine Genului Epic Deoarece Autorul Isi Exprima In Mod Indirect Sentimentele

34916975 Toata Gramatica Limbi Romane Plurals Adjectives Uman

Pin On Genul Liric

In primul rand opera are un narator care este marcat prin verbe si pronume la persoana a iii a de dat exemple din text acesta trasat.

Textul apartine genului epic. Astfel in literatura populara se intalnesc urmatoarele specii literare ale genului epic. Pai intai spui definitia genului epic care este ca autorul isi exprima sentimentele gandurile si ideile in mod indirect. In versuri balada cantecul batranesc legenda cantecele rituale plugusorul oratia de nunta. Compunerea pe care au redactat o trebuie să îndeplinească mai multe criterii pentru a primi cele 16 puncte.

Ce personaje apar n textul suport care sunt implicate n derularea unor evenimente. Definitia genului epic si a operei epice. Cum demonstrezi apartenenţa unui text la genul epic este una dintre cerințele pe care au trebuit să o rezolve elevii la proba scrisă de limba și literatura română din cadrul evaluării naționale pentru absolvenții clasei a viii a. Apoi spui ca are narator sunt prezente personaje sunt prezente fapte si intamplari sunt prezente modurile de expunere subiectul este structurat pe momentele subiectului si faci un micut rezumat si pe urma concluzia numai bine.

Dupa cum se observa unele dintre ele pot fi alcatuite atat in versuri cat si in proza cum este de pilda le genda. Numirea personajelor si daca este posibil clasificarea acestora. In al doilea rand textul are actiune liniara gradata in ordinea celor cinci etape narative. Adaptarea definitiei la textul dat.

Textul de. Apartin genului epic operele textele in care autorul isi exprima sentimentele in mod indirect prin intermediul personajelor si al actiunii de asemenea naratiunea este principalul mod de expunere intr o opera epica iar naratorul este cel care povesteste. Plan de argumentare a apartenentei unui text la genul epic. Evidentierea naratiunii ca mod de expunere specific si precizara tipului de narator.

In proza basmul snoava legenda.

Pin On Genul Liric