Va Ordon Treceti Prutul

Foto Povestea Gării Piatra Neamţ Locul Din Care Maresalul Antonescu A Rostit Ostasi Vă Ordon Treceţi Prutul History Of Romania History Facts Romania

Ordinul Maresalului Antonescu Incoming Call Screenshot History Incoming Call

Ordin Catre Armata Ostasi Va Ordon Treceti Prutul Sheet Music Personalized Items Person

22 Iunie 1941 Ostasi Va Ordon Treceti Prutul

Pin On Romania In Ww2

Arrival Of King Peter 06 26 1941 Youtube Bulgaria Moscow Walk Past

Treceţi prutul avea să fie apelul la luptă pentru eliberarea teritoriilor străbune şi lansat de către mareşalul ion antonescu conducătorul ţării la acel moment.

Va ordon treceti prutul. 22 iunie 1941 este ziua în care românia intră în cel de al doilea război mondial. Aviatorii au trecut primii prutul. Ostaşi treceţi prutul un moment care desparte două tragedii naţionale. Treceţi prutul ordin către armată ostaşi v am făgăduit din prima zi a noii domnii şi a luptei mele naţionale să vă duc la biruinţă.

Ostasi va ordon treceti prutul. La ora 2 în noaptea de 21 spre 22 iunie 1941 armata română primeşte de la generalul ion antonescu legendarul ordin. Desrobiţi din jugul roşu al bolşevismului pe fraţii noştri cotropiţi. în spiritul restituirii nepartizane pe care am promis o postez aici celebrul ordin către armată al mareşalului antonescu ostaşi vă ordon.

Să şterg pata de dezonoare din cartea neamului şi umbra de. Pierderea basarabiei şi a bucovinei de nord prin ultimatumul din 1940 şi cucerirea româniei de către armata roşie în 1944. Pe 22 iunie 1941 românia era nevoită să intre într o alianţă cu germania nazistă împotriva rusiei staliniste ce cu doar un an înainte anexase basarabia şi impusese româniei pierderi teritoriale şi în favoarea ungariei şi bulgariei. Reîmpliniţi în trupul ţării glia străbună a basarabilor şi codrii voevodali ai bucovinei ogoarele şi plaiurile voastre.

Sdrobiţi vrăjmaşii din răsărit si miazănoapte. Desrobiţi din jugul roşu al bolşevismului pe fraţii noştri cotropiţi. Desrobiţi din jugul roşu al bolşevismului pe fraţii noştri cotropiţi. Dacă în ceea ce privește trupele terestre în vreme ce la radio se difuza marșul basarabiei primii vor fi trecut în basarabia spionii cercetașii în adâncime și nu în ultimul rând pontonierii abia la urmă grosul infanteriei artileria și celelalte neîndoielnic aviatorii au fost cei care în noaptea de 21 22 iunie.

Sdrobiţi vrăjmaşii din răsărit şi miazănoapte. Reîmpliniţi în trupul ţării glia străbună a basarabilor şi codrii voevodali ai bucovinei ogoarele şi plaiurile voastre să luptaţi pentru desrobirea fraţilor noştri a basarabiei şi bucovinei pentru cinstirea bisericilor a vieţii şi a căminurilor batjocorite de păgâni cotropitori. Treceti prutul un ordin lung asteptat la acel momnet de un an de intrega natie romana si a continuat sa defineasca succint obiectivul. Aliată cu germania nazistă armata română trecea prutul pentru a lupta împotriva armatei sovietice care ocupase cu un an mai devreme basarabia nordul bucovinei şi ţinutul herţei.

Reimpliniti in trupul tarii glia strabuna a basarabilor si codrii voevodali ai bucovinei ogoarele si plaiurile voastre.

Ostasi Vă Ordon Treceţi Prutul De Ce Să Emigrezi Cand Poți Să Stai Acasă Youtube Branding Nord Nord Est

Remembering The 60 S And 70 S Ion Tiriac And Ilie Nastase Ilie Năstase Tennis Players Hot Rods Cars Muscle

Most Valuable Nation Brands 2014 A Strong Tourism Brand Acts As The Flag Carrier Of For The Nation Brand But Must Be Car Turism Romania National Albania

Branding People Need Patience It Takes Time To Build A Brand Carmen Busquets Evolution Branding Patience